Sports FAQ
Home / Europe Football

Albanian Youth Teams

Korcari452010-05-10 02:15:27 +0000 #1
Greece has sent in an Invitation to the Albanian FA for the U-21 teams to play in February 6 2007. They were supposed to play this year but it didnt happen.

Albania Vs. Greece Feb. 6, 2007
Korcari452010-05-10 02:17:59 +0000 #2
Albania U21 2-0 Turkey U21 this game is a week old. Our youngsters played a very good game and pretty much dominated the Turkish side. Next game is in Athens where we will meet the Greek U21.
Korcari452010-05-10 02:40:09 +0000 #3
28 mars, miqësore midis U-21 të Maqedonisë dhe Shqipërisë

Nga Tirana, Dash Frashëri

nga Shkupi, Reshat Ibrahimi

Tiranë / Shkup- Maqedonia dhe Shqipëria pas përballjes në nivelin e ekipeve Kombëtare “A” (Maqedonia fitoi 0-1 në Shkodër) do të zhvillojnë edhe një ndeshje miqësore, por kësaj radhe do të jetë një përballje midis Shpresave të këtyre dy vendeve.

Në fakt puna përgatitore për këtë ndeshje miqësore kishte filluar qysh në vizitën në Tiranë, të delegacionit maqedonas të kryesuar nga ish-sekretari i Federatës Maqedonase të Futbollit, Lazar Mitrevski, por ajo ishte diskutuar me parë në Kongresin e UEFA-s në Dusseldorf të Gjermanisë nga dy presidentët respektivë: Armand Duka për FSHF-në dhe Haralampie Hadzi-Risteski i FFM-së. Përfundimisht zhvillimi i miqësores u vendos gjatë një takimi që shefi i Sektorit të Gjyqtarëve, Sulejman Mema pati me drejtues të Federatës Maqedonase gjatë qendrimit në Shkup në kuadër të një seminari për arbritrat.

Takimi është caktuar më 28 mars, ndërsa ende nuk është caktuar përfundimisht stadiumi, se ku do të zhvillohet miqësorja ndërkombëtare. Sipas seleksionuesit të U-21 të Maqedonisë, Mirsad Jonuz në një prononcim telefonik për Albania-sport.com tha se në opsion për zhvillimin e ndeshjes janë stadiumi i Ohrit ose i Manastirit.

“Po, është e vërtetë se do të luajmë me U-21 të Shqipërisë, por ende nuk është vendosur përfundimisht, se ku do të luhet takimi. Më shumë gjasa për ta pritur skuadrën mysafire ka fusha e Manastirit. Datat 24 dhe 28 mars janë data të UEFA-s, të rezervuara për ndeshje miqësore. Por për shkak se seniorët luajnë me Kroacinë me 24 mars, ne ndeshjen tonë do ta luajmë katër ditë më vonë. Gjithashtu edhe më 1 dhe 2 qershor është planifikuar një ndeshje miqësore”, është shprehur përzgjedhësi i Maqedonisë.

Edhe trajneri i Kombëtares U-21 të Shqipërisë, Artan Bushati në një prononcim telefonik për Albania-sport.com, u shpreh i kënaqur nga kjo mundësi: “Takimi miqësor me Maqedoninë, i cili do të luhet në transfertë, është një ndeshje të cilën e konsideroj në kohën e duhur dhe që plotëson serinë e miqësoreve të Shpresave tona, pas atyre me Turqinë (0-2, në Stamboll) dhe Greqinë (3-1, në Athinë). Kjo i shërben më së miri për përgatitjeve tona për eliminatoret e Kampionatit Europian 2009. Takimet e para do të luhen më 2/3 qershor dhe 5/6 qershor dhe testi me Maqedoninë do të jetë një mundësi më shumë për të përzgjedhur edhe elementët më të mirë”.

Shqipëria U-21 ndodhet në Grupin 1 së bashku me Italinë, Kroacinë, Greqinë, Azerbajxhanin dhe Ishujt Faroe, ndërkohë që Maqedonia U-21 bën pjesë në Grupin 5 së bashku me Holandën, Zvicrën, Norvegjinë dhe Estoninë.

Trajneri i Maqedonisë U-21, Jonuzi pak para ndeshjes me Shqipërinë do të bëjë grumbullimin e futbollistëve, ndërsa në listën e tij do të jenë edhe lojtarë shqiptarë: Shabani, Alimi (Bashkimi), Asani, Cuculli (Shkëndija) dhe Goxhufi (Renova).

Trajneri i U-21 të Maqedonisë thotë se i ka propozuar Këshillit Drejtues të FFM-së që fizioterapeuti i Bashkimit të Kumanovës, Mexhait Bajrami të angazhohet në reprezentacionin e të rinjve të Maqedonisë. “Unë ua kam propozuar Bajramin, sepse ai më duket shumë i shpejtë dhe mendoj se në U-21 ka vend për të. Tani ka mbetur të vendos KD i FFM-së”, ka përfunduar Mirsad Jonuzi
Korcari452010-05-10 03:28:37 +0000 #4
I would like to see all the Albanian talents that are abroad to be called ASAP (The most promising of coarse) along with the impressive youngsters who play in our superliga who have received alot of offers from foreign clubs. I believe 3 just signed with Greek teams 2 with Iraklis and one with AEK. I want to see Faton Toski(Eintracht Frankfurt), Samir Ujkani(Anderlecht), Xhulian Rudho(Chievo Verona), Enclo Malindi(AEK), Renaldo Rama (Olympiacos) Sabino Plaku (Apolonia) Xhevair Sukaj (Vllaznia), Astrit Ajdari (Liverpool), Besian Idrizaj (Liverpool), Jeton Arifi (St.Pauli) , Andrea Koliqi (Iraklis), Albi Kondi (Panionios), Henri Shiba (Reggina), Ilir Causha (Fiorentina), Mirel Cota (Torino), Andi Corri (AC Milan), Leonidha Kovaci (AEK), Mikel Shkuezi (Taranto) etc.

We have so much talent we just need tow ork and bring them in to our youth teams Italian Giants like Fiorentina AC Milan Reggina etc all have a considerable number of Albanian youth talents so do many teams in Greece and Germany Switzerland Austria Sweden Finland and Norway. We need to bring in the best youth and try them out and find a spot on the team for them as well as the best players (Youth) from our Superliga. We need to do what Croatia did and what many toher countries int he Balkans did and gather up their talented players from all over the world.
Korcar2010-05-10 02:44:02 +0000 #5
we need to send messages to fshf and the members of the federation. because just saying them in this forum is not going to make a difference. how many of you guys are up for it.
Korcari452010-05-10 04:19:48 +0000 #6
Quote:

Originally Posted by Korcar

we need to send messages to fshf and the members of the federation. because just saying them in this forum is not going to make a difference. how many of you guys are up for it.

The albanian FA is run by morons and a person (Armando Duka) who has no clue about futball. He is an Economist business man and a damn good one but his thinking is deteriorating our National team. He has made progress with our domestic league but when it comes to policies about ur NT and to gather up our talents abroad he is weak. He just wants to make money. Even if we triedthere is nothing we can do, we can set up a petition and let thousands of Albanians sign it but it would do little to help. FSHF got a big wake up call in the game against Romania that the fans protested and did not go to the game because of the hgh prices and it worked look at it the Stadium Qemal Stafa is willing to let the NT play for free now. It is all about money if they cant make any u better believe that they will do anything to make it. As for messages the best way is to start a petition and if u start one I will sign and as well promote it and send the message out to as many people as possible. If you do try to do it i will support it.
Korcar2010-05-10 03:39:03 +0000 #7
so just getting signatures. i dont think thats enough because they will think i just wrote random names on it.
Korcari452010-05-10 03:23:03 +0000 #8
No not really because its electronic and they made similar ones check out peticioni.org where Albanians signed it and send it to the Albanian parliament asking them to be more involved with Albanian citizens in Greece and asking for their basic rights. I dont think it will do much we just need to get rid of Duka and his dogs. For as long as he is there we will never progress.

Reply

Name:
Content:


Other posts in this category