Sports FAQ
Home / Football

2010 World Cup in South Africa group and the specific schedule for that?

Attack is the best defense2010-01-17 09:01:48 +0000 #1
2010 World Cup in South Africa group and the specific schedule for that? Will it?
Manchester United dynasty2010-01-17 09:18:12 +0000 #2
12:00 GMT today, the 2010 World Cup finals draw ceremony held in the administrative capital, Cape Town, South Africa, the International Convention and Exhibition Center, had begun.

In the period of natural beauty of the commercials in South Africa, in South Africa, the famous singer Johnny - Craig singing "SCATTERLINGS OF AFRICA" in the famous dance troupe in South Africa, Africa, the footprints of the dancers, the drawing of lots ceremony officially began with South Africa's former President Nelson Mandela speech via video to the audience. Then invite the President of South Africa Jacob Zuma and FIFA President Sepp Blatter speech, the audience rose to applaud both.

In the two speeches during the last World Cup champions Italy Football Federation president Abate will be handed back to the World Football Association FIFA World Cup Trophy. Then proceeded to introduce the World Cup's 32 strong, and the order is Africa, Asia, Europe, China and North America and the Caribbean, Oceania, South America area. The following is to introduce the 1930-1966 World Cup history, because it is in Africa, live a special presentation on the World Cup in 1966, the African striker Eusebio shine, and then that is the operation of FIFA in Africa and support Introduction.

After a video introduction, and then became a cultural performance by the Grammy Award winner who Angelike Benin - Quito about singing "Agolo", after the singing out of the famous South African actor, Oscar Actress Charlize - Theron, she will assist in the draw this time. Then began a promotional film, namely 1970-1990 World Cup video, World Cup mascot Xiaobao Zi "Zakou m" and the African animal 1994-2006 FIFA World Cup video, in the third paragraph in between commercials interlude introduces the star of Africa: Mira.

After the three sections of videos to start the competition with the ball, Charlize - Theron picked up a Chinese name "celebrate" the session of the World Cup ball, she said that the ball has 11 colors, also known as Rainbow Ball , in the flight to see rainbow colors. Followed by commercials, "South Africa is ready." Then well-known music group in South Africa Soweto - Gesipaier - Joel show tracks "PATA PATA".

In the FIFA general secretary Walker describes the various grades of teams and balloting rules, the lottery started. Their assistance in this lot apart from the guests Charlize - Theron, there are also middle-distance champion Gebrselassie of Ethiopia, South Africa cricket team's first black player En Dini, South Africa Rugby World Cup players Schmidt as well as David Beckham, Beckenbauer, Platini, Eusebio, Milla, Ruud Gullit, Ronald - de Boer, Matthew - Booth and so on.

Grouped as follows in brackets for each team position.

1st grade 2nd grade 3rd grade 4th grade

A group of South Africa (1) Mexico (2) Uruguay (3) France (4)

B Group Argentina (1) South Korea (3) Nigeria (2) Greece (4)

C group of England (1) United States (2) Algeria (3) Slovenia (4)

D Group Germany (1) Australia (2) Ghana (4) Serbia (3)

E group of the Netherlands ( 1) Japan (3) Cameroon (4) Denmark (2)

F Group Italy (1) New Zealand (3) Paraguay (2) Slovakia (4)

G Unit Brazil (1) North Korea (2) Cote d'Ivoire (3 ) Portugal (4)

H group of Spain (1) Honduras (3) Chile (4) Switzerland (2)

2010 World Cup complete schedule:

A

date and time group against group competition to

June 11 Friday, 22:00 South Africa VS Mexico A group of Johannesburg on Saturday, June 12

02:30 Uruguay VS France A group of Cape Town, on Thursday, June 17

02:30 South Africa VS Uruguay A group of Pretoria

June 17 Thursday 19:30 France VS Mexico A group of Baltic Guagni

June 22 Tuesday 22:00 Mexico VS Uruguay A group of Cyrus Wittenberg

June 22 Tuesday 22:00 France VS Bloemfontein, South Africa A group

B group against group competition date and time to

7:30 p.m. on Saturday, June 12 Group B Nigeria VS Argentina in Johannesburg on Saturday, June 12

22:00 Group B South Korea VS Greece Port Elizabeth on Thursday, June 17

22:00 Greece VS Nigeria Group B Bloemfontein on Friday, June 18

02:30 Argentina VS South Korea Group B Johannesburg on Wednesday, June 23

02:30 Nigeria VS South Korea Group B in Durban on Wednesday, June 23

02:30 Greece VS Argentina B Group Baltic Guagni

C

date and time group against group competition to

June 13 Sunday 02:30 England VS U.S. C Group Le Sternberg castle

June 13 Sunday 19:30 Algeria VS Slovenia C Group Baltic Guagni Friday, June 18

22:00 Slovenia VS U.S. C group in Johannesburg on Saturday, June 19

02:30 England VS Algeria C group in Cape Town on Wednesday, June 23

22:00 Slovenia VS England C team in Port Elizabeth on Wednesday, June 23

22:00 U.S. VS Algeria C group in Pretoria Group

D date and time against group competitions to

June 13 Sunday 22:00 Germany VS Australia Group in Durban, D

02:30 on Monday, June 14 Group D Ghana Serbia VS

June 18 in Pretoria on Friday, 19:30 Germany VS Serbia Group D in Port Elizabeth on Saturday, June 19

19:30 Group D Ghana VS Australia Aires Wittenberg

02:30 on Thursday, June 24 Group D Germany Ghana VS Johannesburg, on Thursday, June 24

02 : 30 Australia VS Serbia Group D Group

E Nelspruit date and time match against groups to

7:30 p.m. on Monday, June 14 Group E Denmark, the Netherlands VS Johannesburg on Monday, June 14

22: 00 Japanese VS Cameroon E Group Bloemfontein on Saturday, June 19

22:00 Netherlands VS Japan E Group Port Elizabeth

June 20 at 02:30 Group E Cameroon VS Denmark Pretoria

June 25 Friday, 02:30 Denmark VS Japan E Group Aires Wittenberg

02:30 on Friday, June 25 Group E Cameroon, Cape Town, VS Holland Group

F group match against the date and time to

June 15 Tuesday 02:30 Italy VS Paraguay F Group Cape Town

June 15 Tuesday 7:30 p.m. New Zealand VS Slovakia F Group Aires Wittenberg

June 20 Sunday 19:30 Slovakia VS Paraguay F Group Bloemfontein

June 20 Sunday 22:00 Italy VS New Zealand F Group Nelspruit on Thursday, June 24

22:00 Slovakia VS Italian F group in Johannesburg on Thursday, June 24

22:00 Paraguay VS New Zealand F Group Baltic Guagni

G

date and time group against group competition to

June 15 Tuesday 22:00 Côte d'Ivoire, G Unit VS Portugal in Port Elizabeth on Wednesday, June 16

02:30 Brazil VS Korea G Unit in Johannesburg

02:30 on Monday, June 21 Brazil VS Ivory Coast G Unit in Johannesburg on Monday, June 21

19:30 Portugal VS North Korea G Unit in Cape Town on Friday, June 25

22:00 Portugal VS Germany, Brazil Group G Ban

22:00 on Friday, June 25 North Korea VS Ivory Coast Group G Group

H Nelspruit date and time match against groups to

7:30 p.m. on Wednesday, June 16 Group H Chile, Honduras, VS Nelspruit 6 Wednesday, 16 22:00 Spain VS Switzerland Group H in Port Elizabeth on Monday, June 21

22:00 Chile VS Switzerland Group H Port Elizabeth

June 22 Tuesday 7:30 p.m. Spain VS Honduras H group in Johannesburg on Saturday, June 26

02:30 Group H Spain VS Chile in Pretoria on Saturday, June 26

02:30 Switzerland VS Honduras H group Bloemfontein
FY Football2010-01-17 09:32:48 +0000 #3
Group Stage Stage

Date City Venue Time Entry opponent

2010.06.11 01 Soccer City in Johannesburg, South Africa, V Mexico

16:00

2010.06.11 02 Green Point Stadium in Cape Town 20:30 Uruguay V France

2010.06.12 03 Johannesburg Aye Aires, Argentina V Stadium 13:30 South Korea

2010.06.12 04 Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadium 16:00 Greece, Nigeria, V

2010.06.12 05 Sellers Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 20:30 England V United States

2010.06.13 06 Polo Stadium 13:30 Algeria melon Nibi De Moka Ba V Slovenia

2010.06.13 07 of the Durban Stadium in Durban, 16:00 Germany V Australia

2010.06.13 08 Lee Pretorius Diallo, V Fu Tuosi Stadium 20:30 Ghana Serbia

2010.06.14 09 Soccer City in Johannesburg 13:30 Holland V Japan

2010.06.14 10 Bloemfontein, Free State Stadium 16:00 Cameroon V Denmark

2010.06. 1411 Green Point Stadium in Cape Town 20:30 Italy V New Zealand

2010.06.15 12 Naples Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 13: 30 Paraguay V Slovakia

2010.06.15 13 Nelson Mandela Bay Stadium in Port Elizabeth 16:00 Ivory Coast V Portugal

2010.06.15 14 golf course in Johannesburg Ellis 20:30 Brazil V Korea

2010.06.16 15内尔斯普雷tym Bombela Stadium 13: 30 Chile V Switzerland

2010.06. 1516 Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadium 16:00 Spain V Honduras

2010.06.15 17 Pretoria, South Africa, V Luofutuosi Stadium 20:30 Uruguay

2010.06.17 18 Baltic melon Ni Bide * Mo Kaba Stadium 13:30 France V Mexico

2010.06.17 19 Bloemfontein, Free State Stadium 16:00 Greece V South Korea

2010.06.17 20 Soccer City in Johannesburg 20:30 Argentina V Nigeria

2010.06.18 21 Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadium 13:30 German V Ghana

2010.06.18 22 Johannesburg Ellis Stadium 16:00 Slovenia V U.S.

2010.06.18 23 Green Point Stadium in Cape Town 20:30 England V Algeria

2010.06.19 24 Sellers Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 13: 30 Serbia V Australia

2010.06.19 25 Nelson Mandela Bay Stadium in Port Elizabeth 16:00 Holland V Cameroon

2010.06.19 26 to Le Liya Luo Tuo Fu Tuosi Stadium 20:30 Denmark V Japan

2010.06.20 27 Bloemfontein Free State Stadium 13:30 Slovakia V New Zealand

2010.06.20 28内尔斯普雷tym Bombela 16:00 Italian court V Paraguay

2010.06.20 29 Soccer City in Johannesburg 20:30 Côte d'Ivoire, Brazil V

2010.06.21 30 Green Point Stadium in Cape Town 13:30 Portugal V Korea

2010.06.21 31 Port Elizabeth, Nelson Nelson Mandela Bay Stadium 16:00 Switzerland V Honduras

2010.06.21 32 Johannesburg, Ellis V, Chile, Spain Stadium 20:30

2010.06.22 33 Sellers Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 16:00 Mexico V Uruguay

2010.06.22 34 Bloemfontein Free State Stadium 16: 00 France V South Africa

2010.06.22 35 Durban Stadium in Durban, 20: 30 Korea V Nigeria

2010.06.22 36 Baltic melon Ni Bide Mo Kaba Stadium 20: 30 Greece V Argentina

2010.06.23 37 Port ElizabethNelson Mandela Bay Stadium 16:00 Slovenia V England

2010.06.23 38 Pretoria Luofutuosi Stadium 16: 00 U.S. V Algeria

2010.06.23 39 Soccer City in Johannesburg 20: 30 Serbia V Germany

2010.06.23 40内尔斯普雷tym Bombela Stadium 20: 30 Australia V Ghana

2010.06.24 41 Ellis Johannesburg Stadium 16: 00 Slovakia V Italy

2010.06.24 42 Baltic Guagni彼得莫卡巴Stadium 16: 00 New Zealand V Paraguay

2010.06.24 43 Sellers Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 20: 30 Japanese V Cameroon

2010.06.24 44 Green Point Stadium in Cape Town 20: 30 Denmark V The Netherlands

2010.06.25 45 Durban Stadium in Durban, 16:00, Portugal V Brazil

2010.06.25 46内尔斯普雷tym Bombela Stadium 16: 00 Korea V Côte d'Ivoire

2010.06.25 47 Pretorius Liya Luo Fu Tuosi Stadium 20: 30 Switzerland V of Spain

2010.06.25 48 Bloemfontein, Free State Stadium 20: 30 Honduras, Chile

knockout stage V

1 / 8 finals

2010.06.26 49 Port Elizabeth Nelson Mandela Bay Stadium 16:00 A1 V B2

2010.06.26 50 Naples Altenburg Royal Bafu Ken Stadium 20: 30 C1 V D2

2010.06.27 51 Bloemfontein, Free State Stadium 16:00 D1 V C2

2010.06.27 52 Soccer City in Johannesburg 20: 30 B1 V A2

2010.06.28 53 Durban Stadium in Durban, 16:00 E1 V F2

2010.06.28 54 Ellis Johannesburg Stadium 20: 30 G1 V H2

2010.06.29 55 Pretoria Luofutuosi Stadium 16:00 F1 V E2

2010.06.29 56 Green Point Stadium in Cape Town 20: 30 H1 V G2

1 / 4 finals

2010.07.02 57 Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadium 16:00 W53 V W54

2010.07.02 58 Soccer City in Johannesburg 20:30 W49 V W50

2010.07.03 59 Green Point Stadium in Cape Town 16:00 W52 V W51

2010.07.03 60 Ellis Johannesburg Stadium 20: 30 W56 V W55

2010.07.06 61 semi-final in Cape Town, Green Point Stadium 20: 30 W57 V W58

2010.07.07 62 in Durban, Germany Class Course 20: 30 W59 V W60

34

2010.07.10 63 final in Port Elizabeth, Nelson Mandela Bay Stadium 20:30 L61 V L62

final

2010.07.11 64 Soccer City in Johannesburg 20:30 W61 V W62

Reply

Name:
Content:


Other posts in this category